Anasayfa » Genel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

18 May 2011 725 defa okundu 1 yorum


Facebook'ta paylaş

19 Mayıs Bayramı

Atatürk’ü Anma , her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, ’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da ile ’a çıkmıştır ve bu gün ’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Tarihçe

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirildi.
Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazan ve “Sevgi Bayrağı” olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu’ndaki Tütün İskelesi’nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun’dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/19_Mayıs_Atatürk’ü_Anma,_Gençlik_ve_Spor_Bayramı

19 Mayıs İle İlgili Resimler

19 mayıs bayramı resimleri

19 mayıs bayramı resimleri


19 mayıs ile ilgili resimler

19 mayıs ile ilgili resimlerGoogle: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Google'dan Gelen Aramalar:

1 yorum »

  • DrorrunterI demiş ki:

    tum blogu okumaya oldukca iyidir

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.